O blogu

o blogu psychoterapia i umysł

W srócie: Najważniejsze informacje o blogu „Psychoterapia i umysł”

Celem tego bloga jest udostępnianie wiedzy o świecie wewnętrznym, jaki budujemy poprzez całe nasze życie w różnych warstwach naszego umysłu. Świadomych i nieświadomych. Głównie jednak tych drugich.

Świat ten jest pełen silnych emocji, wyszukanych strategii i niezwykle ciekawych części naszej osobowości, które żyją ze sobą w bardzo złożonych relacjach.

Ten wewnętrzny świat wpływa na to, jak wygląda nasz świat zewnętrzny i jak się w nim czujemy. 

Zatem nasze życie, jest odbiciem tego, co nosimy w środku. Są tacy, którzy rzekliby, że jest odbiciem w sensie metaforycznym, inni pokusiliby się o stwierdzenie, że może nawet dosłownym.

Prawda, jak to bywa, zapewne jest gdzieś po środku i zależy od tego, z której strony spojrzeć.

Zjawiska występujące w życiu codziennym będą pokazane pod nieco innym kątem, aby przybliżyć Państwu perspektywę psychoanalityczną. Dzięki temu, łatwiej będzie zrozumieć wiele spraw, które nam się przytrafiają.

Psychoanaliza zakłada, że nasze umysły zachowują się bardzo dynamicznie (mają części, które są w ciągłym ruchu i wpływają nieustannie na siebie). 

Zazwyczaj mało wiemy na ich temat, co powoduje, że mamy poczucie braku kontroli nad tym, jak wygląda nasz nastrój, nastawienie, nasza codzienność. Chcąc to poczucie odzyskać, staramy się zmieniać świat zewnętrzny (pracę, mieszkanie, przyjaciół etc.). Jednak często nie przynosi upragnionego rezultatu i potęguje uczucie bezradności.

Celem psychoterapii jest udzielenie pacjentowi pomocy w odzyskaniu wpływu na swoje życie. Możliwe jest to poprzez pokazanie mu, że jego umysł kierowany jest nieświadomymi motywacjami, które czasami nie mają nic wspólnego z tym, czego chcemy świadomie.

Blog ten ma dawać poczucie, że jest lekko i ciekawie. Teksty nie mają aspiracji wyczerpywać tematów lub stanowić naukowych referatów. Chociaż, gdzie się da, będą odwoływać się do książek i artykułów godnych, moim zdaniem, polecenia.